Nebuď tučko, Lištičko!


Začala jsem v červenci 2013 a srovnání níže je z prosince 2013...tak tady vidíte sami, co dokážete, pokud nepolevíte.

Upřímně, několik měsíců jsem přemýšlela nad tím, zda to tady zveřejňovat, protože to je přece jen poněkud intimní, zase na druhou stranu věřím, že spoustě z vás to může pomoci a pro mnohé mé výsledky mohou být i motivací, protože za tu dobu mi přišlo už nesčetně dotazů: co dělám, jak to dělám, zda vůbec něco jím nebo jakou dietu držím.

Ne, žádná dieta ani zázračné pilulky za tím opravu nejsou. Ani photoshop :D

Jen spousta dřiny, vytrvalosti a silné vůle.

Proto jsem se rozhodla, že to tedy všechno sepíšu.

7.7.2013 - v den 6.výročí naší svatby - jsem se postavila na váhu a málem mě šlak trefil, koukla na sebe do zrcadla a řekla si DOST! Opravdu takhle chci vypadat ve 24 letech?! Opravdu se takto chci cítit?! Dopustím, abych byla jak pomeranč akorát bez té šťávy? Protože co si budeme nalhávat, s nadváhou se žije špatně.

Začátek byl těžký, tvrdý, nekompromisní...ale když já se pro něco rozhodnu, tak si za tím jdu jako pes. Tady je 6 kroků, kterých jsem se držela a pomohly mi, třeba pomůžou i vám.
1. krok - V hlavě přepnout z vidiny hubnutí na vidinu zdravého těla i duše.
2. krok - Našla si menší misku, do které jsem si nakládala jídlo.
3. krok - Našla si domácí cvičení, které mě bavilo (já volila oblíbenou Jillian Michaels, vy ale můžete vyzkoušet např. Zuzku Light, Boba Harpera, Shauna T, nebo pro muže na svaly P90X...aj.) a koupila si měsíční permanentku na sport mezi lidmi, který mě donutil 1x týdně vytáhnout cvičící paty ven a zkoušet trumfnout ostatní reálné lidi (né ty z televize :)). Mě nejvíc pomohl H.E.A.T. - nenáročné na klouby a velmi dobře nastartoval metabolismus.
4. krok - Všechna nezdravá a tučná jídla, která jsem zbožňovala jsem si sepsala, sedla k internetu a našla nebo vymyslela jejich zdravější a méně tučné varianty.
((Např. jsem milovala smažák a při představě, že se ho mám vzdát se mi chtělo brečet. Co jsem tedy udělala? Našla jsem si, že olomoucké tvarůžky jsou nejdietnější a zdravý sýr vůbec, obalila jsem je tedy ve trojobalu, položila na plech, šup s nimi do trouby (bez kapky oleje) a pochoutka byla na světě - rozdíl jsem nepoznala. Lze použít i Hermelín figura nebo 30% eidam ))
5. krok - každý den jsem si připravila do ledničky velkou misku čerstvého zeleninového salátu. KDYKOLIV jsem měla hlad, nandala si do misky a s chutí do něj. To samé večer. Byla jsem zvyklá večer u filmu nebo seriálu něco mlsat - naložila jsem si tedy salát do misky a přikusovala. Není to o sladkém nebo mlsání - je to o potřebně mít něco v puse a v ruce. Zelenina vám tuto potřebu skvěle vynahradí a vy nakonec budete vděční, že místo tabulky čokolády jste pro sebe něco udělali a né si akorát uškodili.
Velká porce zeleniny ke každému z hlavních jídel byla samozřejmostí.
6. krok - miliónkrát omilané - hodně pijte - hlavně vodu a žádné slazené nápoje. A je to svatá pravda. Já k tomu ještě pila sypaný zelený čaj, který napomáhá metabolismu a pročišťuje. Mě velmi pomohl a nedám na něj dopustit.

Ještě považuji za důležité zmínit podle mě 4 největší "hubnoucí lži" a mé rady, jak to tedy dělat, o které mne mnoho lidí žádalo.

1. Vypijte minimálně 3l vody denně
- už jen z logiky věci přece nemůže muži, vážící 110 kg, stačit stejné množství vody jako ženě o hmotnosti 50kg. To samé je s počasím. V úmorném vedru určitě pijete víc, než v zimě. Je to tak? Jistě....Pijte proto často, ale tak, abyste se cítili dobře. Nejlépe začít se 4 flaškami 0,5l vody a vypít je za celý den + 1l zeleného čaje. Je to na vás moc? Uberte nejdřív 0,5l čaje. Je to na vás málo? Přidejte 0,5l vody...atd. Časem sami vycítíte, co je pro vás nejlepší.

2. Jezte 5x denně
- další blbost. Základ je snídaně, oběd, večeře. Někomu to takto vyhovuje, někomu ne. Mě ano, proto jsem nikdy nejedla 5x denně a nijak mi to neublížilo, naopak.
Velmi důležité je POSLOUCHAT SVÉ TĚLO. Pokud máte hlad, klidně jezte i 10x denně, ale dávejte si velký pozor na to, co jíte.
Ideální je, se naučit jednoduchou rovnici a pár pravidel:
 - velká snídaně - střední oběd - malá večeře. Sladké a ovoce ze začátku vynechte nejlépe úplně, potom se ho snažte řadit spíš do té 12h, protože přece jen máte do konce dne ještě dost času nadbytečné kalorie spálit. Na svačiny sáhněte spíš po zelenině, bílém jogurtu, tvarohu...zaplní žaludek stejně jako rohlík s vysočinou.

3. Nejezte na večeři pečivo 
- opět z vlastní zkušenosti nemohu souhlasit. Mám dvě děti, chodím do práce, musím vařit obědy na druhý den a připravovat večeře pro kluky a opravdu nemám čas ani chuť ještě něco vařit. Takže jsme koupili domácí pekárnu, můj manžel pěstuje žitný kvásek, kupujeme žitnou mouku a semínka a pečeme si svůj chléb, od kterého večeřím jeden krajíc. A myslím, že mé výsledky ukazují na to, že v tom žádný problém určitě není.
Takže za mě - nejezte BÍLÉ pečivo ne jen na večeři, ale vůbec- né proto, že by bylo méně "dietní", ale aby vás zasytilo stejně jako jeden krajíc kvalitního žitného chleba, museli byste ty rohlíky sníst 3. O kvalitě a přidaných hodnotách žitného pečiva se ani nezmiňuji :) To je samozřejmost. Bílé pečivo je pouze dobře vonící nafouklá vata :)

4. Cvičte alespoň hodinu denně
- ano, pokud budete cvičit hodinu denně, vaše výsledky půjdou vidět rychleji. Ale vy přece nechcete být okamžitě štíhlí. Vy chcete přece být dlouhodobě štíhlí. A to je pak jedno, jestli denně cvičíte hodinu nebo 30 min. Dřív či později ty výsledky prostě uvidíte! A hodina denně se v nabitém programu hledá mnohem hůř než 30 min, které utečou jako voda. Já cvičím od začátku 30 min a sami posuďte, jaký byl výsledek po prvním měsíci a něco málo dnechAbych to tedy shrnula, ze začátku to byla opravdu dřina - zmenšení porcí, změna skladby jídelníčku a každodenní cvičení, postupem se z toho stal životní standard. Už si to nedovedu představit jinak. Ano, už necvičím každý den, už na sebe nejsem tak přísná, ale ani to není potřeba, protože mým hlavním cílem nebylo zhubnout, ale ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL. A to se mi povedlo, přijala jsem všechny výše zmíněné věci za své a řídím se jimi přirozeně, aniž bych si to (nebo sebe) musela hlídat. A když občas zhřeším, taky nic neděje.
Teď cvičím cca 5x týdně, strhla jsem i moje 3 chlapi (manžel má taky skvělé výsledky, ale o tom zase někdy příště :)), takže i naši kluci s námi v necelých 6ti letech cvičí stejné workouty jako my a opravdu se snaží, stravují se s námi dobře a když jim občas dopřejeme "mekáče", dost to obkecávám :D. Snažím se jim jít příkladem a dát do základů správný životní styl, aby nikdy nemuseli řešit nějakou nadváhu a všechny komplikace s ní spojené. Jak zdravotní tak duševní či estetické.

Nyní jsem šťastná, spokojená se sebou i s tím, co za sebou zanechávám a jaké výsledky to přináší mě i mému okolí. Tohoto rozhodnutí nebudu nikdy litovat.


(ne, na první fotce opravdu nejsem těhotná, ta je z léta 2013 kdy hoši měli už 4 roky :D)

Samozřejmě je stále co zlepšovat a na čem pracovat. Mám třeba trochu problém se stehny a s "madly" :)) tam to jde pomalu...ale nemám kam spěchat, časem to zvládnu! Po porodu dvojčat se mi zřejmě nepodaří úplně shodit spodní bříško, ale upřímně...nevadí mi to. :) Miluju ho, protože mi připomíná, že jsem pod srdcem nosila dvě úžasné bytosti ♥

Ještě tečka na závěr....

Nejčastější výmluva, se kterou jsem se setkala je - ALE JÁ NEMÁM ČAS.
Myslím, že pokud si na cvičení a vše výše popsané najdu čas já - matka dvou malých dětí, která dálkově studuje školu, má práci na plný úvazek a žádné hlídací babičky, manžela - i o ty naše muže je také potřeba se s láskou starat, že jo :), žena se spoustou koníčků, s velkým barákem k úklidu a kamarádkami, se kterými ráda zajdu posedět....NAJDETE SI NA ZMĚNU VAŠEHO ŽIVOTA I VY.

A pokud stále máte pocit, že ten čas nemáte, zkuste zapřemýšlet nad tím, o kolik si zkracujete život nezdravým stylem, přejídáním a nedostatkem pohybu.
A o kolik let si život prodloužíte, pokud opravdu obětujete pouze půl hodiny denně.